Kompleks Górecznik skąpany jest wokół stawów i antonińskich lasów. Natura otaczająca nas to coś, czym od początku się szczycimy. Mamy zagrodę ze zwierzętami, a po wybudowaniu nowej Karczmy na dachu obiektu zainstalowano panele fotowoltaiczne. Ekologia to nasz priorytet, m.in. dlatego postanowiliśmy, że naszym patronem będzie nie kto inny, jak Święty Franciszek z Asyżu - patron zwierząt oraz ekologii. Jego pomnik stanął właśnie na wodzie przy drewnianych tarasach.
Nazywany jest także "Biedaczyną z Asyżu", choć urodził się w rodzinie bogatego kupca. Gdy był młody żył beztrosko. Historia jego życia to historia nawrócenia. Rozdał majątek biednym, co skłóciło go z rodziną. Dodatkowo pojął, że życie w ubóstwie zbliża do Boga oraz pozwala krzewić ewangelię. Zainspirowany losami Franciszka z Asyżu rzeźbiarz Wojciech Batko postanowił stworzyć wizerunek mocnej postaci w dość dynamicznym układzie kompozycyjnym. Zrobił to "nieco na przekór ogólnej ikonografii kojarzącej się ze Świętym. Wszak moralne życie i pokora nie musi implikować zawsze-statycznej postawy" - wyjawia artysta.
- Miejsce posadowienia rzeźby również zachęciło mnie do tego, aby kompozycja miała jakiś ciekawy ruch z każdej strony. Bo będzie oglądana z każdej strony - dodaje Batko.
Rzeźba wykonana jest z piaskowca. Powstawała kilka miesięcy.
- Jest wykonana jako odcisk z różnej gradacji piasków kwarcowych połączonych jako spoiwem żywicą poliestrową. Można powiedzieć, że to taki piaskowiec w płynie. Wcześniej całość wykonana została jako model w materiale plastycznym - w glinie. Następnie po uzyskaniu akceptacji został zdjęty negatyw gipsowy w wielu częściach. Tzw. forma tracona - ponieważ po zalaniu go żywicą i posklejaniu wszystkich części negatyw jest skuwany z pozytywu i forma obraca się w gruz - opisuje rzeźbiarz z Wałbrzycha.
Wykonanie rzeźby zlecił Józef Szeląg, właściciel Górecznika. Jak mówi od dawna myślał o patronie tego miejsca. Wybór padł właśnie na Świętego Franciszka.
- Chcemy podkreślić tym samym naszą silną więź z przyrodą oraz ekologią. Mamy piękne lasy w naszej okolicy, równie piękny jest nasz cały kompleks. Od lat ogromnym zainteresowaniem turystów cieszy się nasza zagroda ze zwierzętami. W trakcie realizacji projektu budowy naszej nowej Karczmy postawiliśmy na ekologię - mówi Szeląg.
Mowa o panelach fotowoltaicznych, które usytuowano na dachu budynku. To dokładnie 106 modułów Q-Cells z optymalizatorami mocy. Oto kilka podstawowych danych dotyczących instalacji.
♻️ 30 kWp - taka jest łączna moc instalacji
♻️ 106 - tyle modułów zmontowano na dachu
♻️ 30 stopni - pod takim kątem nachylone są modułu
♻️ 153kWh - tyle instalacja wyprodukowała wczoraj
♻️ 24,74 MWh - tyle instalacja wyprodukowała łącznie
♻️ 32 - tyle wynosi ekwiwalent posadzonych drzew.
♻️24 733Kg - tyle wynosi redukcja emisji CO2
Rzeźba została usadowiona na wodzie, w sąsiedztwie drewnianych tarasów na wodzie. To nie koniec prac wokół obelisku przedstawiającego Świętego Franciszka. Poniżej zdjęcia z procesu powstawania pomnika oraz zdjęcia już po jego zamontowaniu.
https://gorecznik.pl/blog-temp/89-aktualnosci/170-gorecznik-z-patronem.html#sigProId7d8de61b9a