AKTUALNOŚCI

7 odsłona „Niedzieli z produktem regionalnym” za nami. Ostatnia w tym roku edycja wystartowała w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy i skupiała zarówno wystawców, jak i Klientów świadomych lokalności oraz doskonałego rzemieślniczego produktu. 

Fatalne prognozy pogody, które zwiastują ulewy zmusiły nas do trudnej decyzji o zamknięciu Strefy Rozrywki na weekend 14-15 września. Kawiarnia Wigwam także pozostanie zamknięta w tych dniach. Czekamy na polepszenie warunków, aby móc dla Was otworzyć Park w pełnym wymiarze. 

W słoneczną niedzielę 25 sierpnia zaprosiliśmy naszych Partnerów w znaku Dolina Baryczy Poleca do wystawienia się przy naszej Karczmie i zaprezentowania swoich produktów. Podczas wydarzenia, które od pierwszej edycji przyjął formułę kiermaszu produktów regionalnych, wystawili się także producenci spoza znaku. 


Wystawcy 6 edycji:

  • Igiełka - Katarzyna Joksz (rękodzieło - ręcznie szyte bluzy, opaski, torebki, etui na książki, rękodzieło ze sznurka bawełnianego na szydełku tj. kosze, torebki, szkatułki, mam również kolorowe chusty, mydełka glicerynowe.
  • Oleje od Franciszka - Oleje naturalne, produkty prozdrowotne, suplementy diety
  • Piekarnia GS Przygodzice - pieczywo
  • Gospodarstwo Pasieczne „Gucio” z Sośni - miody i produkty pszczele
  • Winnica Czarnoleska - wina i miody
  • Topolove Sery - sery z mleka z własnego gospodarstwa

Kolejna, 7. edycja przypada na niedzielę 6 października i będzie organizowana w ramach tegorocznych Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Więcej na temat imprezy: 

http://dnikarpia.barycz.pl/wydarzenia/niedziela-z-produktem-regionalny-vol-7-346

Zgłoszenia z informacją o zapotrzebowaniu na sprzęt oraz inne rzeczy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

View the embedded image gallery online at:
https://gorecznik.pl/blog/89-aktualnosci.html#sigProId46c5221808

Dni Karpia 2024 czas start! 1 września rusza cykl imprez w Dolinie Baryczy, które skupione są wokół karpia oraz promocji obszaru. Konferencja prasowa inaugurująca cykl odbyła się wczoraj w sali bankietowej Karczma & Hotel*** Górecznik. 


Na kolację zaproszono wójtów i burmistrzów z gmin z Doliny Baryczy oraz przedstawicieli tychże samorządów. Na sali znaleźli się także dyrektorzy, przedstawiciele jednostek wspierających cykl wydarzeń w Dolinie Baryczy oraz partnerzy w promocji. Byli rybacy z Doliny Baryczy, a także restauratorzy i nasi Partnerzy w znaku Dolina Baryczy Poleca. 

Spotkanie miało charakter konferencji inaugurującej cykl wydarzeń, więc nie mogło zabraknąć także przedstawicieli 4. władzy. To już tradycja w Dolinie Baryczy, że rozpoczynamy od konferencji prasowej dla mediów, którzy potem puszczają informację w świat. Tym razem spotkanie o charakterze medialnym przybrało charakter kolacji w formule „Ryba do syta”. Organizator konferencji Partnerstwo dla Doliny Baryczy wraz z Gospodarstwem Rybackim w Możdżanowie zadbali o to, aby na stole znalazły się: produkty lokalne oraz symbol Doliny Baryczy - karp i inne ryby słodkowodne. Specjalnie na potrzeby tej kolacji, na prośbę naszej szefowej kuchni Magdaleny Ossowskiej, porcję ryb przygotował dla nas Karol Girus, współwłaściciel Gospodarstwa Rybackiego w Możdżanowie. Na warsztat naszej kuchni trafiły: karp, sum oraz lin. Warto dodać, że karp prezentowany był podczas kolacji w conajmniej trzech konfiguracjach: pieczonego w piecu, parowanego oraz wędzonego. Nasza szefowa kuchni przyznała, że lepszego wędzonego karpia w życiu nie jadła. 

W menu znalazły się m.in. tatar z karpia, żur z wędzonych ryb, sum, lin oraz karp w sosie kurkowym na puree z bobu oraz tradycyjnie już - kilkadziesiąt różnego rodzaju przekąsek typu finger food, z których nasze kolacje słyną. Pokazowa kolacja „Ryba do syta” miała zdradzić zgromadzonym gościom formułę tej imprezy, która od lat jest niezmienna. To jest kolacja, która ma wyłonić dania biorące udział w konkursie kulinarnym Mistrz Karpia, corocznie organizowanym przez Partnerstwo dla Doliny Baryczy, będącym swoistym podsumowaniem każdej edycji Dni Karpia. Nasza kuchnia zaproponowała zatem 3 dania konkursowe. Publiczność miała zdecydować, które jej zdaniem jest najlepsze i które ma dalej walczyć o tytuł Mistrza Karpia - tak jak to zwyczajowo bywa. To oczywiście pokazowa kolacja, zatem werdykt publiczności nie jest w żaden sposób wiążący, choć może rzutować na to, co przygotowujemy 16 listopada podczas naszej kolacji „Ryba do syta”. 

W ferworze przygotowań do kolacji nie zapomnieliśmy o produktach regionalnych naszych Partnerów w znaku Dolina Baryczy Poleca, które wykorzystaliśmy do przygotowania dań:

  • lokalne ryby z Gospodarstwa Rybackiego Możdżanów;
  • owoce i soki owocowe z Gospodarstwa Sadowniczego Dziekan z Wierzchowic;
  • przetwory owocowe "Z Chaty Łaniaków" z Wierzchowic;
  • Wino z Winnicy Anna z Krośnic;
  • sery od Topolove sery z Gospodarstwa Rolnego Krzysztofa Niklewicza z Topoli Wielkiej;
  • kiszone warzywa z Gospodarstwa Rolnego Michała Sznajdera z Karnic;

Także wczoraj zaprezentowaliśmy premierowo Koźlaka jesiennego - dedykowane Dniom Karpia piwo z Browaru Nepomucen. Pięknie prezentowały się razem z naszym Piwem Górecznikowym ;) 

O wyzwaniach gospodarki rybackiej opowiadał wczoraj Karol Girus, współwłaściciel Gospodarstwa Rybackiego w Możdżanowie. Rybak wśród najważniejszych tematów związanych ze zmianami klimatycznym w kontekście hodowli i chowu karpia wymienia: deficyt lub nadmiar wody - retencjonowanie, rosnące średnie temperatury, śnięcia i choroby ryb, duża aktywność rybożerców oraz zwierząt czyniących szkody infrastrukturze stawów, duże ryzyko/niska opłacalność produkcji oraz dylematy przetrwania: przetwórstwo lub łańcuch dostaw. 

19. edycja Dni Karpia w Dolinie Baryczy to 13 tygodni, blisko 120 wydarzeń z klimatem. 17 wydarzeń aktywnych, 65 wydarzeń edukacyjnych, 27 wydarzeń kulinarnych, 8 wydarzeń wędkarskich, 4 wydarzenia plenerowe. Dni Karpia to NAGRODObranie, czyli możliwość odebrania gadżetu 7 dni po wydarzeniu, w którym się uczestniczyło. Każdy bilet ma indywidualny kod i po wyrażeniu opinii można w jednym z punktów odbioru otrzymać wybrany gadżet. Ideą Dni Karpia w 2024 roku jest „Klimat na karpia”. Prowadzenie zrównoważonej, przyjaznej przyrodzie gospodarki rybackie w dobie zmian klimatycznych nie jest łatwe. Deficyt wody czy rosnące temperatury mają znaczny wpływ na utrzymanie największych w Europie stawów, zachowanie bioróżnorodności, a także opłacalność hodowli KARPIA. Dlatego tak ważne jest by wybierać ryby ze stawów Doliny Baryczy – zdrowy i wyjątkowy produkt lokalny, którego hodowla gwarantuje zachowanie unikatowości przyrodniczej obszaru, bogactwa roślin, zwierząt. Klimat na karpia to promocja  zrównoważonej turystyki bazującej na aktywnym spędzaniu czasu w wyjątkowym przyrodniczo Dolinie Baryczy - miejscu od 800 lat kształtowanym właśnie przez gospodarkę rybacką.  Wybierając karpia: wspierasz rozwój obszaru, dbasz o środowisko i bioróżnorodność, poddajesz się cyklom natury, wspierasz krótki łańcuch dostaw. 

View the embedded image gallery online at:
https://gorecznik.pl/blog/89-aktualnosci.html#sigProIde3431202ac

Z uwagi na gwałtowne załamanie pogody Strefa Rozrywki w naszym Parku Przygód pozostanie nieczynna do jutra (środy) włącznie. Bilety na ścieżki i do zagród ze zwierzętami w cenie 15 zł dostępne są w kasie Kawiarni Wigwam.

Właściciel: 

Górecznik Taurus Sp. z o.o. Sp. k.

Antonin ul. Wrocławska 7
63-421 Przygodzice


Tel. +48 62 724 35 61
Tel. +48 602 266 093

kierownik@gorecznik.pl

Zapisz się do naszego newslettera, a nie minie Cię żadne ważne wydarzenie!
Zapisując się do newslettera akceptujesz postanowienia RODO. Szczegóły dostępne są w zakładce "KONTAKT".

Zobacz nasze opinie na TripAdvisor

Copyright © 2023 Górecznik All Rights Reserved. Designed By © Wedesign TELVICOM

Search