BLOG

Yabba-Dabba-Doo! Stek Flinstona ze świni złotnickiej z firmy Nowicki Naturalnie, ziemniaczana gratena z brokułami oraz lekko pikantny sos ziołowy chimichurri. Od dziś to mięsne danie premium jest dostępne w naszej Karczmie. Zapraszamy
 
Z samego rana wyjeżdżamy do Potaśni pod Ostrzeszowem w celu odbioru mięsa od Jacka Nowickiego z firmy Nowicki Naturalnie. Po przyjeździe na miejsce musimy chwilę poczekać i w tym czasie podziwiamy liczne dyplomy w biurze Jacka Nowickiego. Na ścianie widzimy napis „Niech smak będzie dumą” - to główne hasło firmy Nowicki Naturalnie. Tradycja wędliniarska sięga u Nowickich lat 30. XX wieku. Dziadek Jacka Nowickiego, Jan rozpoczyna w 1936 roku naukę w zawodzie rzeźnika-wędliniarza, w 1948 roku może się pochwalić tytułem mistrzowskim. Tradycje wędliniarskie kultywuje Jacek Nowicki, który w 2016 roku trafia na listę Newsweeka oraz potem do żółtego przewodnika Gault&Millau.
 
Podczas oczekiwania na steki przypominamy sobie szkolenie, jakie niedawno przeprowadziła dla nas Magdalena Ossowska, prywatnie partnerka Jacka Nowickiego. To właśnie ona przywiozła do nas soczystego steka ze świni złotnickiej i pokazała nam jak go przyrządzić. Magda jest doradcą kulinarnym. Pracowała w kilku popularnych restauracjach, pnąc się do góry po szczeblach awansu. W Jej CV znajdziemy takie lokale jak Regtime Cafe, Akropolis czy YoSH w Stuttgarcie. Restauracje, w których gotowała i piastowała wysokie funkcje zdobywały uznanie krytyków kulinarnych, co sprawiało, że znalazły się w kilku najbardziej znanych przewodnikach kulinarnych tj. Varta-Guide oraz Gault&Millau Polska. W listopadzie 2012 roku restauracja YoSH, w której Ossowska była zastępczynią szefa kuchni uzyskała gwiazdkę Michelin. Doświadczenie zdobyte w kuchni procentuje teraz w relacjach z takimi restauracjami, jak nasza Karczma.
 
Filozofia, którą prezentuje firma Nowicki Naturalnie bardzo zbiega się z naszą aktualną - właśnie dlatego zdecydowaliśmy się podjąć współpracę. W tym szczególnym roku stawiamy w Karczma&Hotel*** Górecznik na wyjątkowy smak oparty o surowce najwyższej jakości - stąd nasze zaproszenie na Górecznik. Steki Flinstona ze świni złotnickiej podajemy z sosem chimichurri oraz ziemniaczaną grateną z brokułami.
 
Zapraszamy! 
 

Właściciel: 

Górecznik Taurus Sp. z o.o. Sp. k.

Antonin ul. Wrocławska 7
63-421 Przygodzice


Tel. +48 62 724 35 61
Tel. +48 602 266 093

kierownik@gorecznik.pl

Zapisz się do naszego newslettera, a nie minie Cię żadne ważne wydarzenie!
Zapisując się do newslettera akceptujesz postanowienia RODO. Szczegóły dostępne są w zakładce "KONTAKT".

Zobacz nasze opinie na TripAdvisor

Copyright © 2022 Górecznik All Rights Reserved. Designed By © Wedesign TELVICOM

Search