BLOG

Mamy wielkie szczęście do wyjątkowej Przyrody otaczającej naszą Karczmę i Hotel. Wielu naszych Gości to docenia i wraca, by ją podziwiać. Podziwiaj i Ty rezerwując pokój w naszym hotelu blisko samej rzeki Barycz. 

Magiczne poranki, piękne zachody słońca, piękna polska złota jesień i malownicze zimy. To jest właśnie Dolina Baryczy - jak to się pisze w internecie „Kraina Niezwykłości” - w całej okazałości. 

Rzeka Barycz w Przygodzicach o poranku, fotografia wykonana na moście przy Piekarni GS w PRzygodzicach

Niezwykła jest sama rzeka Barycz, która ma swoje początki zaledwie kilka kilometrów od Górecznika. Źródła Baryczy znajdują się w okolicach Chynowy, wśród tamtejszych rozległych torfowisk. Przepływa zaledwie 1,2 kilometra od naszego obiektu. Jej nazwa pochodzi od staropolskiego słowa "bara", które oznaczało nic innego jak "bagno".

Rzeka Barycz za wiaduktem kolejowym w Przygodzicach

To rzeka absolutnie wyjątkowa, o czym niech najlepiej zaświadczą następujące fakty:

  • liczy 133 km długości i charakteryzuje się bardzo małym spadkiem, który wynosi średnio ok. 0, 035% - jest to jeden z najmniejszych spadków wśród polskich rzek;
  • ma dwa ujścia do dwóch różnych rzek, a zawdzięcza to zjawisku bifurkacji - mówiąc wprost rozpływa się w dwóch kierunkach i zasila: Odrę (Barycz Właściwa) oraz Ołobok i Prosnę (Barycz Leniwa inaczej nazywana Gniłą).
  • zasila stawy przygodzickie, kompleks stawów w okolicach Możdżanowa oraz stawy Milickie, w których hoduje się karpia - symbol obszaru;

 

Meandry rzeki Barycz w Przygodzicach

Gdy przeglądamy stare dokumenty dowiadujemy się w jaki sposób Barycz niegdyś zasilała wodą pobliskie stawy przygodzickie: 

"Południe prowincji jest prawie całkowicie pozbawione jezior. Tylko system Bartsch (Baryczy = przyp.red) jest małym wyjątkiem od tego; ale też nie ma w nim jezior, tylko płytkie, czasem bardzo duże stawy, np. staw Trzcieliny o powierzchni 190 ha. Okresowo zanurza się je na 2-3 lata w celu hodowli ryb, a następnie w ten sam sposób odwadnia i wykorzystuje do uprawy zboża"

Dzisiejsza Barycz jest zdecydowanie inna od tej, którą mogli zobaczyć nasi przodkowie. Pierwotnie Barycz tworzyła liczne rozlewiska, a co ważne płynęła wieloma korytarzami. Znajdujące się bardzo blisko nas łąki przygodzickie tworzą system naczyń połączonych, także z naszym Stawem Górecznik, który ze względu na prace przy Obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego całkowicie stracił możliwość zasilania wodą ciekiem wodnym o nazwie Leśna Struga. 

Leśna Struga - ciek wodny doprowadzający wodę do Baryczy

Ciekawostką jest fakt, że gdy okazjonalnie (raz na 3-4 lata) odławiamy nasz Staw Górecznik, to woda prawdopodobnie dzięki ciekom zasilającym torfowisko powraca samoczynnie do stanu sprzed prac. Potwierdzają to zdjęcia zimowe wykonane w przez Łukasza Kiełtykę z Look-Drone. Widać na nich miejsca, z których wypływa świeża woda. 

 

Literatura: 

1) http://www.barycz.pl/index_turystyka.php?dzial=6

2) http://www.gis-mokradla.info/html/index.php?page=zroznicowanie

3) R. Kaczmarek i W. Blaźniak, Walory historyczno-krajoznawcze gminy Przygodzice

4) "O systemie jezior w Wielkopolsce"

 

Właściciel: 

Górecznik Taurus Sp. z o.o. Sp. k.

Antonin ul. Wrocławska 7
63-421 Przygodzice


Tel. +48 62 724 35 61
Tel. +48 602 266 093

kierownik@gorecznik.pl

Zapisz się do naszego newslettera, a nie minie Cię żadne ważne wydarzenie!
Zapisując się do newslettera akceptujesz postanowienia RODO. Szczegóły dostępne są w zakładce "KONTAKT".

Zobacz nasze opinie na TripAdvisor

Copyright © 2022 Górecznik All Rights Reserved. Designed By © Wedesign TELVICOM

Search