BLOG

Osoby z niepełnosprawnościami mogą się czuć na Góreczniku jak u siebie w domu. Od początku staraliśmy się stworzyć obiekt przystosowany maksymalnie do tego, aby mogły się po nim poruszać osoby np. na wózku, a jednocześnie aby stymulować sensorycznie osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Liczne udogodnienia na terenie obiektu są dostępne i aby uniknąć niedomówień oraz nieporozumień zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym kilku udogodnień oraz zasad panujących w naszym całym obiekcie. W tym artykule opisujemy także bariery, z którymi mogą się spotkać osoby na wózkach.

 Gdzie zaparkować, aby łatwo przejść z parkingu na ścieżkę? 

Wyznaczyliśmy trzy miejsca, w których można spokojnie zaparkować pojazd i łatwo dostać się na ścieżki. Preferujemy jednak miejsce numer 1, dlatego też zawsze zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

 

 

Oto cała lista. 

  1. Utwardzony kostką parking przy postaci świętego Franciszka (przy statuetce kolorowego karpia) z łatwym wejściem na ścieżkę prowadzącą do Karczmy znajdującym się vis-a-vis wjazdu na Górecznik (aby dojechać na ten parking należy skręcić w prawo po wjeździe na Górecznik);
  2. Utwardzony tłuczniem parking przy Karczmie i Hotelu (od strony drogi) z łatwym wejściem na ścieżkę (podjazdem) przy biurze.
  3. Utwardzony tłuczniem parking przy wejściu do recepcji Hotelu Górecznik z łatwym wejściem (podjazdem) do hotelu

Bariery i przeszkody, o których warto wiedzieć przed przyjazdem na Górecznik

Choć Karczma Górecznik oraz Rodzinny Park Przygód Górecznik usytuowane są na jednym poziomie, na płaskim terenie, to warto wiedzieć przed przyjazdem, że istnieją pewne mniejsze oraz większe przeszkody, które mogą utrudnić osobom niepełnosprawnym poruszanie się na wózku. Nie oznacza to, że takie osoby nie mogą się do nas wybrać: chcemy kompleksowo poinformować w tym artykule o newralgicznych miejscach, które mogą sprawić kłopot i wyeliminować tym samym nieporozumienia. 

  • parkingi utwardzone dla wielu osób niepełnosprawnych mogą być znaczną przeszkodą, zwłaszcza jeśli zdecydują się nas odwiedzić w zatłoczone weekendy lub święta. Gdy na Górecznik zjeżdża się dużo osób, bardzo często trudno znaleźć miejsce parkingowe. Bywa i tak, że jedyne wolne miejsce parkingowe znajdzie się gdzieś daleko poza utwardzonymi tłuczniem czy kostką miejscami. Nasza dobra rada jest taka:  warto zatrzymać się przy punktach zaznaczonych na mapie cyframi 1 oraz 2 i stamtąd dostać się dzięki podjazdom na ścieżki. Oczywiście wymaga to pomocy osób trzecich. W takich sytuacjach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z Karczmą: 608 484 438, w celu zgłoszenia faktu chęci przyjazdu. Nasz personel na pewno z chęcią pomoże. Informacja powinna być zgłoszona przynajmniej na 1 dzień przed przyjazdem. W chwilach dużego natężenia personel może po prostu nie móc odebrać telefonu, zatem prosimy o odpowiednio wczesną informację. 
  • zadaszony taras przy Karczmie znajduje się dwa stopnie niżej niż sama Karczma. Przygotowaliśmy specjalny podjazd z płyty OSB na samym środku, aby łatwo można było dotrzeć do stolika i cieszyć się widokiem stawu Górecznik;
  • ścieżki edukacyjne znajdują się przy wyłożonych kostką chodnikach lub utwardzonych tłuczniem, osoby niepełnosprawne mogą napotkać na delikatny problem - luźne piaskowe podłoże przy skręcie ze ścieżki edukacyjnej w stronę wyspy z Chatką Babci Czerwonego Kapturka;
  • most, który trzeba pokonać, aby kontynuować obejście całej ścieżki wybrukowanej wokół stawu może stanowić spory problem dla osób niepełnosprawnych. 
  • ścieżki w Strefie Rozrywki są utwardzone tłuczniem, zatem większość osób niepełnosprawnych na wózkach nie będzie miała problemu z obejściem tego obszaru. Jedynym punktem, który może stanowić barierę;

Osoba niepełnosprawna jakoś gość Hotelu Górecznik

Mamy tę przewagę nad innymi hotelami w regionie, że udostępniamy windę, aby móc swobodnie wjechać na piętro, gdzie zlokalizowane są pokoje. Niestety łazienki w pokojach nie są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach, dlatego pragniemy od razu rozwiać te wątpliwości jeszcze przed rezerwacją, aby nie było niedomówień. Również pokoje nie są przystosowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych, co nie oznacza że osoba na wózku nie wyśpi się u nas ponieważ pokoje są przestrzenne. Przed rezerwacją zachęcamy do kontaktu z kierownikiem recepcji Sebastianem Figajem (tel. 570 266 339) , który pomoże wybrać odpowiedni wariant pobytu. 

Sensoryka na Góreczniku

Pobyt w otoczeniu przyrody oraz wyjątkowej zwierzyny może dla osoby niepełnosprawnej intelektualnie być czymś niezastąpionym. Bardzo często po wycieczkach rodzice dzieci niepełnosprawnych mówią nam, że w dziecku zaszła przemiana po pobycie u nas. Możliwość dotknięcia zwierzęcia jest czymś, co pobudza wszystkie zmysły i sprawia, że mózg zaczyna zupełnie inaczej pracować. Cieszymy się, że możemy dawać naszym zwiedzającym szansę na to, aby poczuli więcej. 

Osoby, które nie widzą doskonale odnajdą się u nas ponieważ zewsząd otaczają ich dźwięki dzikiej przyrody. Odgłosy skrzeczących gęsi, łabędzi krzykliwych czy kaczek to tylko niektóre z atrakcji dźwiękowych na terenie naszego Parku. A nuż usłyszysz jak woła Cię Migluś, nasz osioł? 

Do zobaczenia na Góreczniku! 

 

Właściciel: 

Górecznik Taurus Sp. z o.o. Sp. k.

Antonin ul. Wrocławska 7
63-421 Przygodzice


Tel. +48 62 724 35 61
Tel. +48 602 266 093

kierownik@gorecznik.pl

Zapisz się do naszego newslettera, a nie minie Cię żadne ważne wydarzenie!
Zapisując się do newslettera akceptujesz postanowienia RODO. Szczegóły dostępne są w zakładce "KONTAKT".

Zobacz nasze opinie na TripAdvisor

Copyright © 2023 Górecznik All Rights Reserved. Designed By © Wedesign TELVICOM

Search